Peşin Fiyatına 3 Taksit Havale İle %4 İndirim Peşin Fiyatına 3 Taksit Havale İle %4 İndirim Peşin Fiyatına 3 Taksit Havale İle %4 İndirim Peşin Fiyatına 3 Taksit Havale İle %4 İndirim

Moda İkonu Ne Demek?

Tarih: 25.07.2023 21:15
Moda ikonu isminin tam anlamı ile hakkını veren kişiler gerek giydikleri kıyafetler gerekse taktıkları aksesuarlar ile her zaman trend olmayı başaran kişilerdir.

Son yıllarda modayı takip eden kadın ve erkek sayısının artış göstermesi bu sektörde bazı kelimelerin de anlamlarının merak edilmesine neden oluyor. Bu kelimeler birisi de çok sık kullanılan ancak birçok kişinin anlamını tam olarak bilmediği moda ikonu kavramıdır. Moda ikonu kelimesinin tam olarak anlamına bakıldığında kişilerin kendi stilini ya da tarzını yaratması demektir. Kısacası kendi stilini yaratan bir kadın ya da erkek daha özgün bir giyim kalıbına sahip olduğunda ve bu kişilerin takip edilebilirlikleri de arttığında moda ikonu olarak tarif edilirler. Bu kişiler genelde modanın da öncüsü olan kimselerdir.

Moda ikonu isminin tam anlamı ile hakkını veren kişiler gerek giydikleri kıyafetler gerekse taktıkları aksesuarlar ile her zaman trend olmayı başaran kişilerdir. Elegan görünümlerinin yanı sıra aynı zamanda tavırları ile de bulunduğu moda döneminin önemli bayrak taşıyıcıları arasındadır.

 

Moda İkonu Olmak Neyi Gerektirir?

Moda ikonu kavramının anlamı kadar bu kavramı tam anlamı ile karşılayabilmek de son derece önemlidir. Bu kavramın tam anlamı ile karşılığını verebilmek için kişilerin gerek tavırları gerek makyaj stilleri gerekse giydikleri ve taktıkları ile bir topluma öncü olabilecek niteliklerde olmaları gerekir. Bulundukları döneme damgalarını vuran bu kişiler birçok yaş grubu kişiye ilham kaynağı olabilmeli ve giydikleri ve taktıkları ile her zaman konuşulan isimler olabilmelidirler. Günümüzde ismi yıllar sonra da hatırlanacak bir moda ikonu haline gelmek çok zor olsa da geçmişte bu kavramın hakkını veren birçok isimden bahsedilebilir.

 

Geçmişin Moda İkonları Kimlerdir?

Geçmişte son derece popüler hale gelmiş birçok moda ikonu kadın ve erkekten bahsedilebilir. Özellikle modanın en sıkı takipçisi olan kadınlar için en bilinen isimler arasında Grace Kelly ilk sıralarda geliyor. Bununla birlikte Marilyn Monroe’nin de yeri son derece ayrıdır. Giydiği kıyafetler, günümüzde hala akıllara kazınan şık kıyafetleri, saç ve makyaj stili ile Marliyn Monroe’nin gerçek bir moda ikonu olduğundan bahsedilebilir.

Dönemine damga vuran moda ikonlarından bir diğeri ise Brigitte Bardot’tur. Tavırları ve her giydiği kıyafet ile kadınlara ilham periliği yapan bu ünlü isimler modanın önde giden bayrak taşıyıcıları oldu denilebilir. Günümüzde hala tarzları ve tavırları örnek alınan bu isimler yıllar sonrada hatırlanmaya devam edecektir.

 

Günümüzde Moda İkonu Olmak Neden Zor?

Günümüzde moda ikonu kavramından bahsetmek son derece zordur. Tüketim toplumu olarak modayı çok hızlı tükettiğimizden ve sosyal medyanın sürekli olarak bir gelişim ve devinim içerisinde olmasından bu kavram da hızla anlamını yitiriyor. Moda ikonu olabilmek için belli bir moda akımını yaratmak ve bir süre boyunca bu akımın yaşamasını da sağlamak gerekir. Ancak televizyonlar, sosyal medya gibi araçlar modanın çok hızlı akmasına ve sürekli olarak farklı trendlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu da kişileri belli bir moda akımında sabit kalmakta zorlayan bir durumdur.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...